Skip to main content

KÜTÜPHANEDE ARALIK AYI YAZARI

Ayfer Tunç (1964 Adapazarı-    )

 1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerinde yazılar yazmaya başladı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Yunus Nadi öykü Armağanı’na katıldı, ilk öykü kitabı  Saklı adlı yapıtıyla birincilik ödülünü aldı. 1999-2004 arasında Yapı Kredi Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı. 2001 yılında yayınlanan ve okurdan büyük ilgi gören Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek-70’li Yıllarda Hayatımız adlı yapıtı, 2003 yılında yedi Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Uluslar arası Balkanika Ödülü’nü kazandı ve altı balkan diline çevrilmesine karar verildi. Aynı kitap Suriye ve Lübnan’da Arapça olarak yayınlandı.

Tunç’un 2003 yılında Sait Faik’in öykülerinden hareketle yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu filme çekildi ve TRT’de gösterildi.

Ayfer Tunç’ta, bir öykünün ne anlattığı nasıl anlatıldığından daha önemlidir… Derdinin ‘anlatmak’ olduğu açıktır.

Hep yaşanmış hayat tecrübelerine eğilir. Bu yüzden hayattan bir kesit değildir onun anlattıkları. Bütün bir hayatın kendisidir.

“Ayfer Tunç, öykü dünyasını Ahmet Hamdi Tanpınar-Oğuz Atay öyküsünün kesiştiği yerde kurmuştur. Karakter yaratmada, anlatımda, dilde Tanpınar önemli bir kaynağı iken, absürd/ironi/traji komik yaklaşımında Oğuz Atay onun yol göstericisidir.” Necip Tosun

“Zengin çağrışımlı diliyle, sağlam kurgusuyla, edebiyatımızın birikiminden yararlanarak kendine ait bir üslup çıkarabilmesiyle, sevgiden mahrum kalış, sevgi arayışı temasını derinlemesine ve sahici bir biçimde işleyişiyle ön plana çıkan Ayfer Tunç edebiyatımızın kalıcı isimlerinden olmaya adaydır.” Abdullah Harmancı

“Kendimi çaresiz hissediyorum. “Benimo” bisküvisi elindekini kimseyle paylaşma derken, bir otomobil reklamı merdivenden düşecek adamı değil, arabanı kurtar derken; paylaşmanın erdemli bir davranış olduğunu, insanın yüce bir değer olduğunu kime ve niye anlatmak gerektiğini bilememekten, insani değerlerin içi boş klişelere indirgenmesinden, hatta gülünçleştirilmesinden, zihinsel sığlaşmadan rahatsızım. Rahatsızlığımı paylaşmak istiyorum.”  Ayfer Tunç

Ayfer Tunç’un yayımlanmış kitapları:

 • Saklı (öykü) 1989
 • Kapak Kızı (roman) 1992
 • İkiyüzlü Cinsellik (araştırma) 1994
 • Mağara Arkadaşları (öykü) 1996
 • Aziz Bey Hadisesi (öykü) 2000
 • Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (yaşantı) 2001
 • Taş-Kağıt-Makas (öykü) 2003
 • Evvelotel (öykü) 2006
 • Ömür Diyorlar Buna (yaşantı) 2007
 • Bir Deliler Evinin Yalan Yanlis Anlatilan Kisa Tarihi (roman) 2009
 • Yeşil Peri Gecesi (roman) 2010
 • Memleket Hikayeleri (yaşantı) 2012

Kitabında ülkemizin maddi ve manevi değerlerinin oluşturduğu kültürümüzü ve zihniyetimizi aktarmış. Kitabın arka kapağında yazıldığı gibi “Nahif yılları hayatımızın, biraz mağrur, biraz mahzun ve çokça mütevazı”… Toplumumuz nerelerden nerelere geldi ve neler değişti, neler değişmedi bu kitabı okuduğunuzda göreceksiniz.

 

“Çok mu büyüktü aşkınız dedim.

Hayır dedi, ikimiz de çok yalnızdık” (Evvelotel, s. 72).

Suzan Defter” de unutulmayan bir aşkı iki farklı günlük sunarak anlatıyor… Tarihler aynı, anlatıcılar farklı. Kitabın sol sayfalarında hayatı yaşayamamış, aşkın gölgesinden bile geçememiş bir adamın, sağ sayfalarında ise dahil olan herkesi yakıp kavurmuş bir aşkın mahremine giriyorsunuz.”

“-Ama sonunda kaybeden siz olmuşsunuz.

-Kayıp mı? Kaç kişi böylesine sevebilmiştir dünyada?

-Ama kucağında bir kucak korla kalan siz olmuşsunuz.

-İyi ya, boş değil kucağım.

-Ama yandınız, kül oldunuz.

-Ama vardım, kül bunun kanıtı.”

 

http://ruhunakitap.blogspot.com/search/label/Ayfer%20Tun%C3%A7

http://www.sosyalbil.selcuk.edu.tr/dergi/sayi23/Harmanc%C4%B1,%20Abdullah.pdf

http://tosunnecip.blogcu.com/ayfer-tunc-oykuculugu/1596150

http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?haberno=1029214&title=ayfer-tunc-bugunun-tutunamayanlarini-yazdi