AYIN YAZARI KAPSAMINDA TİYATRO ETKİNLİĞİ

 

 

Kütüphanede Kasım ayı yazarı John Steinbeck seçildi. Her ay yaptığımız, ayın yazarı etkinliğinde bu ay, Steinbeck’in yazmış olduğu oyunlardan “Karıncalar – Bir Savaş Vardı” adlı oyun, tiyatro kulübü öğrencilerimizce 18 Kasım tarihinde İ.B.B. Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde izlendi.

Oyun, sıcak savaş ortamında görev yapan isimsiz bir askerin tuttuğu günlüklerden yola çıkarak hikayesini izleyiciyle paylaşıyor.

Oyunun kadrosu tek kişilik fakat elbette ki tek bir karakter karşılamıyor bizi sahnede. Karakterimiz yakın arkadaşları Azman ve Çapkın ile savaş atmosferinde bulabildikleri her boşlukta limanda denizi ve vapurları izleyerek içerisinde savaş olmayan hayaller kurarken buluyorlar kendilerini. Ve Jakyln. Günlüklerin yazıldığı kadın. Bütün hikaye ona anlatılıyor aslında. İlk başlarda amacını bilmediği savaşın içerisinde yer alırken bir an önce bitmesini ve Jakyln’ine kavuşmayı ümit eden karakterimiz bir zaman sonra tüm bu anlamsızlığa dayanamayarak firar ediyor. Özgürlüğü  ve özlemini duyduğu Jakyln’e kavuşmak için firar ederken düşman topraklarında bastığı bir mayına tutsak ediyor kendini. Ne ölebiliyor olduğu yerde ne de ayağını kaldırıp bastığı mayından koşabiliyor hayalini kurduklarına.