Skip to main content

 KÜTÜPHANEDE ŞUBAT AYI YAZARI

Ahmet ÜMİT

(Gaziantep 1960-)

Ahmet Ümit

 Türk şair ve yazar. Polisiye türde eserler vermektedir. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında Moskova’da Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. İlk kitabı 1989’da yayımlanan Sokağın Zulası adlı şiir kitabıdır. 1990 yılında bir grup edebiyat tutkunuyla birlikte Yine Hişt adlı kültür-sanat dergisini çıkardı. Şiir, öykü ve yazılarını Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergileri ile Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımladı. İlk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü aldı. İsmail Gülgeç’le birlikte yayımladığı iki adet de çizgi romanı bulunmaktadır. 1993 yılında ATV için çekilen “Çakalların İzinde” adlı polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazılmasına katkıda bulundu. Öykülerinden yola çıkılarak Uğur Yücel tarafından “Karanlıkta Koşanlar” ve Cevdet Mercan tarafından “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” dizileri yapılmış, Sis ve Gece adlı romanı 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.

 

Eserleri:

Sokağın Zulası (1989)

Çıplak Ayaklıydı Gece (1992)

Bir Ses Böler Geceyi (1994)

Masal Masal İçinde (1995)

Sis ve Gece (1996)

Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 (1997)

Agatha’nın Anahtarı (1999)

Kar Kokusu (1998)

Patasana (2000)

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (2002)

Kukla (2002)

Beyoğlu Rapsodisi (2003)

Aşk Köpekliktir (2004)

Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü (2005)

Kavim (2006)

Ninatta’nın Bileziği (2006)

İnsan Ruhunun Haritası (2007)

Bab-ı Esrar (2008)

İstanbul Hatırası (2010)

Başkomser Nevzat 3: Davulcu Davut’u Kim Öldürdü ? (2011)

Sultanı Öldürmek (2012)

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi (2013)

Kitapların da, radyonun da, televizyonun gölgesinde kaldığı günümüzde, Ahmet Ümit’in ünlü karakteri Başkomser Nevzat’ın serüvenleri NTV Radyo’nun en çok dinlenen programı olmayı başarıyor.” Sabit Fikir

Polisiye romanı ilk olarak İngilizlerin yazdığı söylenir. Kesinlikle yalan. İlk cinayet Kabil’in Habil’i öldürmesiyle gerçekleşmiştir. Bu da tüm insanların kardeş olduğunu ve kardeşin kardeşi ‘öldürmeyeceği’ni anlatan Tevrat’ta yer almıştır. Dolayısıyla ilk polisiye roman Akdeniz Mezopotamya kaynaklı olan Tevrat’tırAhmet Ümit.

Ahmet Ümit’in ünlü polisiye romanı ‘Aşk Köpekliktir’ tiyatroya da uyarlandı.

Karanlıkta Koşanlar” Ahmet Ümit’in Başkomiser Nevzat ve Ali karakterlerinden yola çıkan Uğur Yücel’in senarist ve yönetmeni olduğu 2001 yapımı TRT dizisi… Başrollerini Uğur Yücel ve Haluk Bilginer paylaşıyor.

Bir kitap okudum, polisiyeye bakışım değişti! Ben ki polisiye sevmez, okumayı reddederdim, Patasanayla birlikte, acaba böyle başka kitaplar var mıdır sorusuna geldim, kendi iradem, kendi beğenimle, kendi tavrıma ters düşerek! Ahmet Ümitin son romanı Patasana, polisiye severler kadar sevmezleri de çekiyor kendine.”
Filiz Aygündüz, Milliyet

 

indir (8)Fonda Beyoğlu’nun olduğu 3 eski dostun hikayesi; Selim, Kenan ve Nihat. Bu sebeple Beyoğlu ile benim işim olmaz diyorsanız, fazla zevk alacağınızı zannetmiyorum. Ama eğer siz de öğrencilik yılları, iş yaşamı, geceleri, gündüzleri, kederi, eğlencesi Beyoğlu’nda geçenlerden iseniz sizi derinden vuracak bundan daha derin bir hikaye bulamazsınız.“ Ahmet Ümit.

 

 

Sis ve Gece2007 Ahmet Ümit’in sevilen romanı Sis ve Gece 2007 yılında Turgut yasalar tarafından senaryolaştırılıp filme uyarlanmıştır. Filminin başrollerini Selma Ergeç ve Uğur Polat’ın paylaşmaktadır.

“Aniden kaybolan genç bir kız: Mine… Âşık olduğu kızı arayan bir MÎT görevlisi: Sedat. Yasak bir aşk. İstihbarat örgütünün içindeki entrikalar. Askerlerle, sivillerin çatışması… Günümüz İstanbul’undan renkli insan portreleri.” Sis ve Gece-Arka Kapak

 

‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ adlı romanı, 2014 yılının ilk günü, yani yılbaşı gecesi Beyoğlu’nda işlenen bir cinayetle başlıyor. ‘Başkomser Nevzat’ ve ekibi olaya müdahil oluyorlar.

http://www.sabitfikir.com/

kitap.radikal.com.tr