Skip to main content

KÜTÜPHANEDE KASIM AYI YAZARI

Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yazarı ve mankurtluğu anlatarak sosyolojiye dahil eden,

Cengiz AYTMATOV

(SSCB 1928-Almanya 2008)

Kırgızistanlı ünlü edebiyatçı, gazeteci, çevirmen ve siyasetçi. Kuzeybatı Kırgızistan’daki Talas eyaletinin Şeker köyünde doğdu. II. dünya Savaşı’nın etkileri ülkede yaşayan gençleri de etkilediğinden Cengiz Aytmatov genç yaşlarında çalışmak zorunda kalmıştı.  Savaşın bitiminde (1946) Kazakistan’da veteriner teknik okuluna giden yazar bu okul bitince 1948’de Kırgızistan tarım enstitüsüne devam etti. 1953’de buradan veteriner olarak mezun olan Cengiz Aytmatov, ardından Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde devam etti öğrenimine. Yazmaya bu yıllarda Pravda gazetesinde başladı ve 1963’te Orta Asya’nın Nobel’i olan Lenin ödülünü aldı. Eserleri yüz elliyi aşkın dile tercüme edildi. 60 milyondan fazla basımı yapıldı.

 

Eserleri:

Ebedi Gelin: Dağlar Yıkıldığı Zaman (Son romanı)

Darağacı – Dişi kurdun Rüyaları (1988)

Gün Olur Asra Bedel (1980),

Fuji-Yama (1973)

Beyaz Gemi (1970)

Selvi Boylum Al Yazmalım (1970)

Elveda, Gülsarı! (1966)

Dağlar ve Steplerden Masallar (1963)

İlk Öğretmenim (1962)

Cemile (1958)

Yüzyüze (1957)

Zorlu Geçit (1956)

Toprak Ana

Cengiz Han’a Küsen Bulut

Çocukluğum

Kızıl Elma

Hiroşimalar Olmasın

İlk Turnalar

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Sultan Murat

“Kırgız yazar Cengiz Aytmatov yaşadığı coğrafyayı aşarak sesini tüm dünyaya duyurdu. İlhamını kendi medeniyetinden alan Aytmatov özgün üslubuyla çağdaş klasikler arasına girdi.”

“O, yaşadığı çevreyi bütün halkların ıstırabını anlatıyordu. Onu bütün dünya yazdığı ve filme de çekilen Cemile ile tanıdı.”

“Ünlü bir Fransız gazetesi Cemile`yi “dünyanın en güzel aşk hikâyesi” olarak tanımlamıştır…”

Aytmatov’un Kırmızı Eşarp adlı eserinden 1977’de sinemaya uyarlanan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin yönetmenliğini Atıf Yılmaz, film müziklerini Cahit Berkay yapmıştır.

“Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti…”

“Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar…” diyordu Toprak Ana romanında Aytmatov.

“İyilik yola düşen, yoldan toplanan birşey değildir. Tesadüfen ele geçen birşey de değildir. İnsan iyiliği ancak bir insandan öğrenir.” Toprak Ana

“Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi… Bu yerlerde demiryolunun her iki yanında ıssız, engin, sarı kumlu bozkırların özeği Sarı Özek uzar giderdi. Coğrafyada uzaklıklar nasıl Greenwich meridyeninden başlıyorsa, bu yerlerde de mesafeler demiryoluna göre hesaplanırdı.” Gün Olur Asra Bedel

Cengiz Han’a Küsen Bulut kitabı Gün Olur Asra Bedel’in devamı niteliğindedir. Romanın kahramanlarından biri olan öğretmen Kuttubayev’in nasıl öldüğünü anlatmaktadır. Oysa, Gün Olur Asra Bedel’de resmi makamlar onun kalp sektesinden öldüğünü bildirmişlerdi…

 

Issık Gölü civarında geçen Beyaz Gemi romanında, annesi ve babası ayrılınca dedesi tarafından büyütülen küçük bir çocuğun gözünden dünya ve dönemin Sovyet yönetimi anlatılmaktadır.

 

“Aslında her insan bir romandır ve biraz kahramandır. Gün gelir anlar ki, harcadığı tek şey hayalleri değil, zamandır.” Aytmatov.

http://tr.wikipedia.org

http://www.aytmatov.org/

http://figen-fusun-pehlivan.grafiksaati.com-