Skip to main content

Kütüphanede Ekim ayının yazarı, Latife Tekin (1957 Kayseri-    ).

İlk kitabı “Sevgili Arsız Ölüm” 1983’te yayınlandı. Romanında kırsal kesimden kente gelip yerleşen bir ailenin yaşamını masalımsı bir atmosferde ve “Yüzyıllık Yalnızlık” (Gabriel Garcia Marquez) tadında anlattığı bu ilk eseriyle büyük ün kazandı. Büyülü gerçekçilik akımına da yakıştırılan bu eserin ardından peş peşe diğerleri geldi. Yapıtları İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin Bodrum Gümüşlük`te herkesin yazabileceği, tartışabileceği, sanatçıların büyük şehrin dağdağasından uzak eser üretebileceği bir `Ebediyat Evi` projesi başlatmıştır.

Halen Bodrum’da, kurucusu olduğu Gümüşlük Akademisi’nde yaşıyor ve akademideki edebiyat etkinliklerini yönlendiriyor.

Eserleri:

Sevgili Arsız Ölüm, modern edebiyatımızda önceli olmayan bir dil, ses ve anlayışla kurulmuş bir romandır. Yazarın öz yaşamını da içeren bir biçimde, Huvat ailesinin köyden kente göçü, aile fertlerinin yoksulluk bilgisi ve geleneksel kültürleriyle kentteki yaşama tutunma çabalarını konu edinir.

1984 yapımı “Bir Yudum Sevgi” filminin senaryosunu yazdı. Filmde eşi çalışmayan, dört çocuğuna kendisi bakmaya çalışan mutsuz bir kadının, bir fabrikada işe başladıktan sonra bilinçlenme süreci ve hayatına müdahale etmeye başlaması anlatılıyordu. Film 22. Antalya Film Festivali’nde, Altın Portakal ödülünü aldı, Uluslararası İstanbul Sinema Günleri’nde (1986) en iyi film seçildi. (Yönetmen Atıf Yılmaz 1984). 

  • “Unutacağımız hiçbir şey kalmayana dek her
    şeyi unutabilirsek Tanrı’yla karşılaşacağız ama
    oraya kadar unutmayı beceremiyoruz bir türlü.”
  • Latife Tekin, Unutma Bahçesi

“Okurlarına; Berci Kristin Çöp Masalları ile gecekondunun, Buzdan Kılıçlar ile yoksul insanların, Unutma Bahçesiyle doğanın, Muinar ile dünya kadınlarının sesini duyurdu. Gecekondu, yoksul insanlar, doğa ve kadın; postmodern romanın kendine özgü yapısı içerisinde sergilendi.O’nunla cinli – perili, büyülü ve masal dolu bir dünyanın içine daldık. Diliyoruz ki Latife Tekin, kendi zamanının ve tüm insanların sesi olmaya devam etsin. ”  Prof. Dr. Yakup ÇELİK

Latife Tekin’in kitapları kütüphanede sizleri bekliyor…

http://www.sabitfikir.com/dosyalar/saka-gibi-latife-tekin

http://tr.wikipedia.org/wiki/Latife_Tekin

http://www.tersninja.com/latife-tekin%E2%80%99in-pilik-pirtik-adamlari-buzdan-kiliclar