Skip to main content

indirKÜTÜPHANEDE ARALIK AYI YAZARI

Meltem Arıkan (1968 Ankara-    )

 1968’te Ankara’da doğdu. Roman, araştırma, tiyatro ve öykü dallarında yapıtları bulunan bir yazardır. Ayrıca, çeşitli süreli yayınlarda makaleleri ve “Kazete”de köşe yazıları yayınlanmaktadır.

2011 yılından beri yurt dışındaki web sitelerinde dijital dünya, kadın ve çocuk tacizi konularında düzenli olarak makaleleri yayınlanmaktadır. 2013 yılında Meltem Arıkan’ın yazdığı, hazırladığı ve sunduğu, Pınar Öğün’ün oynadığı Cadı Kazanı programı Artı bir TV’de yayınlanmıştır.

Arıkan 2011 yılında son oyunu olan ‘Mi Minör’ü yazmıştır. ‘Mi Minör’ 2012 Kasım ayından itibaren sahnelenmektedir.

Arıkan’ın 1999 yılında “Ve… Veya… Belki…”, 2000 yılında “Evet… Ama… Sanki…” 2002 yılında “Kadın Bedenini Soyarsa…” adlı romanları yayınlandı. 2003 yılında yayınlanan “Yeter Tenimi Acıtmayın” adlı romanı 2004 yılının Şubat ayında toplatılmış, bir baskısı sansürlü olarak yayınlanmış ve iki ay içinde alınan kararla serbest bırakılmıştır. Meltem Arıkan, bu yasaklanma deneyiminin ardından Yayıncılar Birliği tarafından 2004 Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülüne layık görülmüştür. 2005 yılında “Zaten Yoksunuz…” adlı beşinci romanının ardından 2006 yılında “Umut Lanettir” adlı altıncı romanı yayınlandı. 2007 yılında Kazete’de köşe yazmaya başlayan Arıkan aynı yıl  Oyunu Bozuyorum adlı tiyatro metnini yazdı. Oyunu Bozuyorum 2007-2008 sezonunda Garajistanbul’da gösterime girdi. Yazarın 2008 yılının Ocak ayında da Beden Biliyor adlı araştırma kitabı, 2009 yılında ise altıncı romanı Özlemin Beni Savuran yayınlanmıştır. 2009 Linz Avrupa Kültür Başkenti programı çerçevesinde Garajistanbul tarafından Linz’de sahneye konan Paralel adlı oyunun dramatürklüğünü yapmıştır. Yazar şu anda yeni romanı “Erospa” üzerine çalışmaktadır. 1986 yılından bu yana profesyonel iş hayatında olan Arıkan, Enersis ve Elektrosis A.Ş.’deki Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra 2003 yılında beş kadınla kurduğu EEM pcm Proje tasarım-uygulama ve danışmanlık şirketinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

 

Aynı dili mi konuşuyoruz?

Hiç sanmıyorum…
EĞER aynı dili konuşuyor olsaydık
bu kadar nefret edemezdik birbirimizden
Aynı dili mi konuşuyoruz?
Hiç inanmıyorum…
EĞER aynı dili konuşuyor olsaydık
bu kadar ayrımcılık yapamazdık

Meltem Arıkan’ın yayımlanmış kitapları:

Romanlar

•1999 Ve… Veya… Belki…,

•2000 Evet… Ama… Sanki…,

•2002 Kadın Bedenini Soyarsa,

•2003 Yeter Tenimi Acıtmayın,

•2005 Zaten Yoksunuz,

•2006 Umut Lanettir,

•2009 Özlemin Beni Savuran,

Araştırma kitapları

•2008 Beden Biliyor,

Tiyatro oyunları

•2007 Oyunu Bozuyorum (Metin:Meltem Arıkan)

•2009 Parallel (Dramaturji: Meltem Arıkan)

•2012 Mi Minör

Karşısındaki adamı mutlu etmek için onun hayatını yaşayan ve sonunda hep hüsrana uğrayan kadınlar… Onu mutlu etmek için ona hak ettiğinden daha fazla değer veren ve adamın istediği gibi olurken kendini yok eden kadınlar…. Kadın olmaktan korkan kadınlar… Zaten Yoksunuz

Arıkan, yine kışkırtıcı, yine rahatsız edici… Umut Lanettir, mitoloji ve şiirle beslenen benzersiz bir roman.”Var olabilmek için başkaldırmak gerekir. Size öğretilen kavramları tekrar tekrar sorgulayarak, topluma, ailenize, inançlarınıza rağmen kendinizi kendinizde yeniden yeniden var etmek. Var olabilmek gerçek bir meydan okumadır ve bunun seyircisi olabilmek bile cesaret ister.” Umut Lanettir

 

Yeni dünya düzeni Büyük Yalanlarla değil gerçek bilginin paylaşılmasıyla inşa edilecektir. …Artık kendi sorumluluğunuzu alma zamanı gelmiştir. 

Daha ne için bekliyorsunuz?

http://www.radikal.com.tr

http://www.meltemarikan.com

http://tr.wikipedia.org