Skip to main content

KÜTÜPHANEDE ŞUBAT AYI YAZARI

Sema Kaygusuz (1972 Samsun-    )

 Öykü ve roman türünde eserler vermiştir.

Bu Ay Kütüphanede: Sema Kaygusuz

Sema Kaygusuz

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu (1994) olan Kaygusuz, öğrencilik yıllarında, radyooyunu, koreografi ve tiyatro alanlarıyla ilgilendi. İlk öyküleri Kitap-lık, Adam Öykü, Varlık, Düşler Öyküler dergilerinde yayımlandı. Hazırladığı ilk dosya, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne(1995), ikinci dosya ise 1996 Gençlik Kitabevi İkincilik Ödülüne değer bulundu.  Ancak, ödül alan bu iki dosya, kitap olarak yayımlanmadı.

İlk romanı Yere Düşen Dualar edebiyat çevrelerinden çok iyi eleştiriler almış, Fransa, İsveç ve Almanya’da da yayımlanmıştır. Atlas dergisinde coğrafya yazıları yazmayı ve “yaratıcı okuma” üzerine atölye çalışmaları yapmayı sürdürmektedir.

Ödülleri

2000 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü (Sandık Lekesi)
1996 Gençlik Kitabevi İkincilik Ödülü
1995 Varlık Dergisi Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü

Sema Kaygusuz’un yayımlanmış kitapları:

  • Ortadan Yarısından (öykü), 1997.
  • Sandık Lekesi (öykü), 2000.
  • Doyma Noktası (öykü), 2002.
  • Esir Sözler Kuyusu (öykü), 2004.
  • Yere Düşen Dualar (roman),2006.
  • Yüzünde Bir Yer (roman), 2009
  • Karaduygun (öykü), 2012.
  • Pandoranın kutusu (senaryo yazarlar)
İlk romanı

İlk romanı

Yere Düşen Dualar, bireyin varolma huzursuzluğunun aile trajedisiyle bağlanarak işlendiği,adayla sembolize edilen dünyada kişisel çürümenin çevresel yansımalarının gösterildiği ve huzursuzluğu çözmeye çabalayan bireyin gerçeküstü bir düzlemde kendine yolculuğunun romanıdır.

“İnsanlara ruhuna baktırmaya yeltenen ve insanın ruhuna dokunmak isteyen biri olarak, kalbi en yukarı koyup göğsümden düşünerek yazdım bu romanı,” diyor Sema Kaygusuz Yere Düşen Dualar kitabı için.

“Kaygusuz’un, ilk kez 2002 yılında yayımlanan kitabı Doyma Noktası’nda okuyucuyu zekice kurgulanmış bir gerilime davet ediyor.”                                                Doğan Kitap

indir (1)

“Uzun bir gece uykusunun olsa olsa iki hediyesi vardır: biri zindelik, öbürü unutuş. Birhan’ın uykusuzluğuysa yara almaya açık olmaktır. Gece gezen herkes gibi, hatır, hatıra ve hafızanın harcıyla örülen hayali bir konakta, yapay ışıklar altında düşe kalka dolaşırken, tarihi bir serüven gibi yaşar karanlığı. İç kanamaya benzer gizli bir hastalıktır uykusuzluğu. Başkalarının doyasıya uyuduğu uykulardan kovulmuşçasına gücenik, gece avlanan kuşların bile paydaş olamayacağı yalnızlığı üstlenmek zorunda kalır. Tek başına temsilidir kitlesel bir uykusuzluğun. Rüyadan tecrit edilmiş bir halde uyanıkken, dünyayı bilemeyiş yetmezmiş gibi, kendini bile bile bilemenin ıstırabını da çeker.”

Pandoranin-Kutusu-Film-Afis

Yeşim Ustaoğlu’nun İspanya’da San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Altın İstiridye Ödülü alan Pandora’nın Kutusu (2008) adlı filminin senaryosunu yönetmenle birlikte kaleme almıştır.

“Edebiyatta en huzursuz olduğum dil kurban dilidir, mağdur dilidir. Çünkü mağduriyet dilinin sonu yok. O bir süre sonra acıyı, trajediyi melodram haline getirir, çürütür.”

Sema Kaygusuz

Yüzünde Bir Yer romanı için şunları söylüyor Sema Kaygusuz: ‘Yüzünde Bir Yer’i yazmak, hesaplaşmayla değil de geriye kalan duyguyu ifşa etmekle ilgiliydi. Bildiğim bir ağrıyı yazmaya çalıştım. Benim babaannem Dersim sürgünü. Feci bir deneyim yaşamış ve o deneyimden sonra bir suskunluk bırakmış geriye. Böylece suskunluğunu yırtan bir kahraman tasarladım. Bu kahraman bir başkası, ama birçok açıdan beni andırıyor’

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sema_Kaygusuz
http://www.sabitfikir.com
http://www.dipnotkitap.net