Skip to main content

Hasan Ali Toptaş (15 Ekim 1958 – )

Hasan Ali Toptaş, 1958’de Denizli’de doğdu. Bir yandan icra memurluğu görevini sürdürürken, öte yandan yazın hayatına devam etti. 1992’de Ölü Zaman Gezginleri adlı öykü dosyasıyla Çankaya Belediyesi ile Damar edebiyat dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülünü aldı. 1994’te ise Gölgesizler adlı yayınlanmamış romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’nü aldı. Bin Hüzünlü Haz adlı romanı da 1999 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne laik görüldü. Onun yazını, birçokları için, büyülü bir kapan; gölgelerle geçmiş ve gelecekle, yalnızlıkla, şiirle ve felsefeyle dolu. Türk edebiyatında varoluşu ele alan yazarlar arasında en önemli isim, zamanla, mekanla hiç korkmadan oynayabilen bir romancı, hatta bir şair. İlk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği 1987’de yayınlanan ve o günden beri yazma serüvenini sürdüren, eserleri birçok dünya diline çevrilen bir yazar.

Edebiyat eleştirmenlerince hakkında söylenenler;

-Doğu’nun Kafkası…

-21. yüzyıla kalacak birkaç yazardan birisi…

-Kusursuz bir dil işçiliği, alt ve üst katmanlarıyla büyük bir bilinç…

-Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri…

-Ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası…

Çünkü sabaha geç kalabilirsin. Şunu da unutma ki yeryüzünde gecikmişliğin ilacı yoktur.

-Gölgesizler

 Boş yere hayallere kapılıp şu insan denen yaratığa bel bağlamamalıydım. Çünkü, yüzyıllardır çözülemeyen acayip bir bilmeceydi insan. Derinlerden daha derin bir sırdı ya da, ucu bucağı olmayan, içi pisliklerle, içi eşsiz güzelliklerle dolu, alabildiğine karanlık ve karmakarışık bir evrendi.

Öyle ki, onca kafa patlatmasına rağmen, binlerce yıldan bu yana kendisi bile çözemiyordu kendini…

-Ben Bir Gürgen Dalıyım

 Sessizlik kılığına bürünmüş başka bir şey vardı sanki, aramızda, öylece duruyordu.

-Kuşlar Yasına Gider

 Eserleri: Başlarken Yalnızsın Bitirdiğinde Daha da Yalnızsın, Ben Bir Gürgen Dalıyım, Bin Hüzünlü Haz, Gecenin Gecesi, Geçmiş Şimdi Gelecek, Gölgesizler, Harfler ve Notalar, Heba, Kayıp Hayaller Kitabı, Kuşlar Yasına Gider, Ölü Zaman Gezginleri, Uykuların Doğusu, Yalnızlıklar…