Skip to main content

YAŞAR KEMAL

Yaşar Kemal, asıl adı Kemal Sadık Gökçeli. Van Gölü’ne yakın Ernis (bugün Ünseli) köyünden olan ailesinin Birinci Dünya Savaşı’ndaki Rus işgali yüzünden uzun bir göç süreci sonunda yerleştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde 6 Ekim 1923’te doğdu.

Ortaokulu son sınıf öğrencisiyken terk ettikten sonra ırgat kâtipliği, ırgatbaşılık, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük yaptı. 1940’lı yılların başlarında Pertev Naili Boratav, Abidin Dino ve Arif Dino gibi sanatçı ve yazarlarla ilişki kurdu; 17 yaşındayken siyasi nedenlerle ilk tutukluluk deneyimini yaşadı. 1943’te bir folklor derlemesi olan ilk kitabı Ağıtlar’ı yayımladı. Askerliğini yaptıktan sonra 1946’da gittiği İstanbul’da Fransızlara ait Havagazı Şirketi’nde gaz kontrol memuru olarak çalıştı. 1948’de Kadirli’ye döndü, bir süre yine çeltik tarlalarında kontrolörlük, daha sonra arzuhalcilik yaptı. 1951-63 arasında Cumhuriyet gazetesinde Yaşar Kemal imzası ile fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Bu arada 1952’de ilk öykü kitabı Sarı Sıcak’ı, 1955’te ise bugüne dek kırktan fazla dile çevrilen romanı İnce Memed’i yayımladı. 1973’te Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kuruluşuna katıldı ve 1974-75 arasında ilk genel başkanlığını üstlendi. 1988’de kurulan PEN Yazarlar Derneği’nin de ilk başkanı oldu. 1995’te Der Spiegel’deki bir yazısı nedeniyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı, aklandı. Aynı yıl bu kez Index on Censorhip’teki yazısı nedeniyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edildiyse de cezası ertelendi.

Şaşırtıcı imgelemi, insan ruhunun derinliklerini kavrayışı, anlatımının şiirselliğiyle yalnızca Türk romanının değil dünya edebiyatının da önde gelen isimlerinden biri olan Yaşar Kemal’in yapıtları kırkı aşkın dile çevrilmiştir. Yaşar Kemal, Türkiye’de aldığı çok sayıda ödülün yanı sıra yurtdışında aralarında Uluslararası Cino del Duca ödülü, Légion d’Honneur nişanı Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya, Fransa Cumhuriyeti tarafından Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü’nün de bulunduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurtdışında beşi Türkiye’de olmak üzere, yedi fahri doktorluk payesi aldı.

28 Şubat 2015 tarihinde vefat etti.

Yayınları

Ağacın Çürüğü, Ağıtlar, Ağrıdağı Efsanesi, Akçasazın Ağaları, Al Gözüm Seyreyle, Allahın Askerleri, Ayışığı Kuyumcuları, Baldaki Tuz, Beyaz Pantolon, Binbir Çiçekli Bahçe, Binboğalar Efsanesi, Bir Ada Hikayesi, Bu Diyar Baştanbaşa, Bu bir Çağrıdır, Bugünlerde Bahar İndi, Çakırcalı Efe, Çocuklar İnsandır, Dağın Öte Yüzü, Demirciler Çarşısı, Deniz Küstü, Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Gökyüzü Mavi Kaldı, Hüyükteki Nar Ağacı, İnce Memed, , Kalemler, Karıncanın Su İçtiği, Kimsecik, Kuşlar da Gitti, Neredesin Arkadaşım, Röportaj Yazarlığında 60 Yıl, Sarı Defterdekiler – Folklor Derlemeleri, Sarı Sıcak, Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne – Seçme Yazılar, Tek Kanatlı Bir Kuş, Teneke, Ustadır Arı, Üç Anadolu Efsanesi,  Yeşil Kertenkele, Yılanı Öldürseler, Yolda – Seçme Öyküler, Zulmün Artsın