Skip to main content

KÜTÜPHANEDE MART AYI YAZARI

Ayşe Kulin (d. 26 Ağustos 1941, İstanbul), Türk yazar ve gazeteci.

Ayşe Kulin, 1941 yılında Beyazıt’ta doğmuştur. Baba tarafı Bosnalıdır. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı. Kaleme aldığı biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlardan biri olmuş ve birçok ödül kazanmıştır. Üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla büyük övgü alan yazarın öykü ve kitapları senaryolaştırılıp beyazperdeye aktarılmıştır.

Eserleri

Güneşe Dön Yüzünü, (öykü), 1984.                                                         Bir Varmış Bir Yokmuş, (öykü), 2007.

Bir Tatlı Huzur, (biyografi), 1996.                                                              Veda, (roman), 2008.

Adı: Aylin, (biyografik roman), 1997.                                                       Sit Nene’nin Masalları, (çocuk kitabı)

Geniş Zamanlar, (öykü), 1998.                                                                   Umut, (roman), 2008.

Foto Sabah Resimleri, (öykü), 1998.                                                        Taş Duvar Açık Pencere, (derleme)

Sevdalinka, (roman), 1999.                                                                         Türkan, (biyografik roman), 2009.

Füreya, (biyografik roman), 2000.                                                            Hayat – Dürbünümde Kırk Sene.

Köprü, (roman), 2001.                                                                                  Hayal – Dürbünümde Kırk Sene.

Nefes Nefese, (roman), 2002.                                                                   Gizli Anların Yolcusu, (roman), 2011.

İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, (deneme), 2002.                                             Bora’nın Kitabı, (roman), 2011.

Babama, (otobiyografi), 2002.                                                                   Dönüş, (roman), 2013.

Kardelenler, (araştırma), 2004.                                                                 Hayal, (biyografik roman), 2014.

Gece Sesleri, (roman), 2004.                                                                      Handan, (roman), 2014.

Bir Gün, (roman), 2005.                                                                               Tutsak Güneş, (roman), 2015.

                      indir                                                

 Kuşlarımın arasında, en çok da insanların uğursuz kabul ettiği baykuşu sevdim nedense. Soylu bir güzelliği vardı bu kuşun. Diğer kuşlardan farklıydı. Karanlığı gören gözleriyle, kendini uğursuz sanan aptal insanlara, alaylı bir ifadeyle tepeden bakar baykuş. Boşuna ‘baykuş’ dememişler ona, yani beylerin kuşu…

Ayşe Kulin – Füreya