Skip to main content

Marcel Proust 10 Temmuz 1871 yılında Auteuil- Fransa’da dünyaya geldi. Frankurt Anlaşması Fransa- Prusya Krallığı savaşları sona erdikten iki yıl sonra doğmuştur. Çocukluğu Üçüncü Cumhuriyetçilerin göreve geldiği dönemlere denk gelmiştir.

Yazarın en büyük eseri olan Kayıp Zamanın İzinde kitabında aristokrasinin çöküşü ve orta sınıfın yükselişini ve toplumsal değişimleri konu almaktadır.

Marcel Proust’un anne ve babası oldukça kültürlü insanlardı. 9 yaşına geldiğinde ilk ciddi astım nöbetini geçirdi. Bundan sonra her zaman hasta bir çocuk olarak anıldı. Çocukluğunun büyük bir bölümünü bir çiftlikte tatil yaparak geçirdi.

Liseye kayıt oldu fakat hastalığı yüzünden eğitimi yarıda kaldı. Buna rağmen edebiyat yeteneği ile ön plana çıktı. Arkadaşları sayesinde burjuva sınıfının salonlarına girebildi ve Kayıp Zamanın İzinde kitabı için önemli kaynaklar edindi.

Marcel Proust hayatı boyunca bir işte çalışmadı, annesi ve babası ölünceye dek onların yanında yaşamayı sürdürdü. Felsefe diplomasını aldı.

Proust yaşamının son 3 yılını yatakta geçirdi. Gündüzleri yatıyor geceleri ise romanını bitirmeye çalışıyordu. 1922 yılında zatürreye yakalandı ve akciğer apsesinden dolayı yaşama veda etti. Yaşarken edebiyat dünyasının yarısı onu parlak bir yazar olarak lanse etse de diğer yarısı okunamayacak kadar ağır olduğunu belirtmişlerdir.

 

Bir acı, sonuna kadar yaşamadıkça geçmez.

Gerçek keşif, yeni topraklar bulmakla değil, yeni gözlerle bakmakla ilgilidir.

Bazı insanlar, aşırı meraklarıyla canınızı sıkarlar, bazıları da mutlak meraksızlıklarıyla.

Eserleri

Kayıp Zamanın İzinde

Okuma Üzerine

Hazlar ve Günler

Aşk Karşılıklı İşkencedir

Üst Kat Komşusuna Mektuplar

Okuma Günleri

Prenses’e Mektuplar

Kayıp Zamanın Etrafında

Swann’ın Bir Aşkı

Sainte-Beuve’e Karşı

Edebiyat ve Sanat Yazıları

Kalan Son Güzel Kağıdım

Yaratıcı Okurluk

Swann’ların Tarafı Combray

Lemoine Vakası