Skip to main content

 

KÜTÜPHANEDE OCAK AYI YAZARI

Jack London

(1876, San Francisco –  1916, Kaliforniya)

 

ABD’li gazeteci ve roman yazarıdır.

14 yaşında okulu bırakarak çalışmaya başladı.

Çeşitli işlerde fabrikada çalıştı, denizcilik yaptı. Denizcilik deneyiminden sonra liseyi tamamladı. Yerel kütüphanede kitap okuyarak kendi kendini eğitti, okuma yazma konusunda epey yol aldı. Çabaları sonuçsuz kalmamış Amerika’nın çok kazanan yazarlarından biri oldu. 1897’de Klondike’a altın aramaya gidenlere katıldı ve “Vahşetin Çağrısı” dahil birçok kitabını bu tecrübesinden yararlanarak yazdı. İlk kitabı ‘Kurt Dölü’ 1900 yılında yayınlandı. Yarı otobiyografik sayılan romanı Martin Eden kısmen London’un yaşamına ayna tutmaktadır. 40 yaşında öldü. En ünlü romanları Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe, Martin Eden’dir.

 

Eserleri:

 

Açlar Ordusu

Âdemden Önce

Alaska Kid

Alın Teri

Altta Kalanlar

Atalarının Tanrısı

Ateş Yakmak

Ay Vadisi

Beyaz Diş

Beyaz Sessizlik

Buck’ın Maceraları

Büyük Serüven

Can Yoldaşı

Cinayet Şirketi

Dehşet Ülkesi

Demir Ökçe

Demiryolu Serserileri

Deniz Kurdu

Direniş

Doğu Yakası (Uçurum İnsanları)

Dönek

Düş Ülkelerine Yolculuk

Güneş Çocuğu

Halk Avcısı

İstiridye Korsanları

Japon Kıyılarında Dehşet

İntihar

Kaptan David Grief

Kıyametten Sonra

Kız Kar ve Kan

Kızıl Veba

Kurt Dölü

Martin Eden

Meksikalı Devrimci

Midas’ın Müritleri

Ormandan Gelen Ses

Seçme Öyküler

Sevgili Jerry

Sevginin Katıksızı

Şampiyon

Tanrılar ve Köpekler

Uçurum İnsanları

Uzak Diyarlarda

Vahşetin Çağrısı

Yanan Gün

Yanan Günışığı

Yıldızlar Korsanı

Yol

20’li yaşlarında eğitimsiz bir denizci olan Martin Eden’in, aşık olduğu kadının gözüne girebilmek ve aradaki eğitim kültür farkını kapatabilmek için girdiği okur-yazarlık mücadelesi ve bunun arka planında bireycilik ve sosyalizm ele alınmıştır.

 

Martin Eden için neden biraz üzülmeyeyim? Martin Eden bendim. Martin Eden bir bireyci idi, bense bir sosyalist. İşte bu nedenden ben yaşamaya devam ediyorum ve işte bu nedenden Martin Eden öldü.”

Martin Eden

 

London’un en önemli kitaplarından biridir. Medeni ortamda yaşamış kurt köpeği Buck’ın evcil yaşamdan doğal/vahşi yaşama salınarak doğaya nasıl uyum sağlayıp dönüşerek vahşileştiğini gösteren film Amerika’da altına hücum döneminde geçmektedir. Kitap pek çok dile çevrildiği gibi filme de alınmıştır.

 

Benim öykülerim zalimse yaşamın kendisi de zalim demektir. Oysa ben yaşamı zalim değil de güçlü bulurum ve yapıtlarımda yaşamın bu güçlülüğünü yansıtmak isterim.”

Ateş Yakmak

 

İnsanların, midelerinden daha değerli ve yüce bir şeye ulaşacakları, onları eyleme geçirmek için midelerinden daha iyi bir güdüleyicinin bulunacağı zamanı iple çekiyorum (…) Ruhsal güzellik ve özverinin, günümüzdeki berbat oburluğu yeneceğine inanıyorum ve son olarak işçi sınıfına güveniyorum

 

Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur.”

 

Her günüm bedenimle ağır iş yaparak ve bu günlerimin sayısı kadar çukurun dibine yaklaştım. Bu çukurdan çıkacağım ama, yukarı tırmanırken bedenimdeki kasları kullanmayacağım. Artık, çaresiz kalmadığım takdirde bir tek gün bile ağır iş yapmayacağım; yoksa Tanrı beni kahretsin.”

“Biz sizin endüstriyel ve sosyal hatalarınızın sonucuyuz. Biz sizin yarattığınız toplumdan çıktık. Biz devrin başarılı başarısızlıklarıyız.”

Burning DaylightCall of the WildWhite FangThe Call of the Wild,  filme uyarlanan yapıtları ve yazdığı senaryolardan bazılarıdır.

 

 

 

 

http://tr.wikipedia.org/

http://www.milliyetsanat.com/