Skip to main content

80018

KÜTÜPHANEDE ŞUBAT AYI YAZARI

Cemal SÜREYA

(1931, Erzincan, – 9 Ocak 1990, İstanbul), Türk şair ve yazar. Asıl adı Cemalettin Seber’dir. Çocukluğunun ilk yıllarını Erzincan şehrinde geçirdi. babasına haber vermeden parasız yatılı sınavına girer ve Haydarpaşa Lisesi’ni kazanarak oradan mezun olur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nü bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yaptı. İkinci Yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya, geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden biriydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci Yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir.

cemal-süreya-iki-çay-söylemiştik-kapak-fotoğrafıSüreya’nın üvey kızı Gonca Uslu’nun aktardığına göre iddiaya girmeyi çok seven şair arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine iddiaya girmiş, kaybederse soyadındaki “y” harfinden birini sildireceğini söylemiş. İddiayı kaybetmiş ve Süreyya olan soyadını Süreya olarak değiştirmiştir.

tumblr_nl9ufbw3yx1rkh9muo1_1280

Cemal Süreya, Tomris Uyar ve Yusuf Atılgan.

Cemal Süreya ve İkinci Yeni deyince akla Tomris Uyar gelir. Tomris Uyar, Ülkü Tamer ile evliyken âşık olur Cemal Süreya’ya… İkisi de evlidir, ikisi de birbirleri için boşanırlar eşlerinden ve bugün bile, ‘Türk edebiyatının en verimli aşkı’ tanımını hak eden üç yılı birlikte geçirirler. Bir süre sonra ayrılırlar, Cemal Süreya Tomris Uyar ile gittiği mekanlara bir daha hiç gitmez. Böylece biter bu büyük aşk. Daha sonra Tomris Uyar, Bir başka  İkinci Yeni temsilcisi değerli şair ve yazar Turgut Uyar ile evlenir.