Skip to main content

LEV NİKOLAYEVİÇ TOLSTOY

19. yüzyıl Rus edebiyatının önde gelen yazarlarından olan Kont Lev Nikolayeviç Tolstoy, 28 Ağustos 1828’de Moskova’nın 150 km güneyinde, Tula eyaleti, Yasnaya Polyana kasabasında varlıklı ve asil bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir kont, annesi ise prensesti. Fakat anne-babasını küçük yaşlarda kaybetmiş. Bakımı ve eğitimi halaları tarafından üstlenilse de Lev Nikolayeviç Tolstoy, üniversite eğitimini tamamlayamamış.

Bir dönem zevk ve sefa içerisinde yaşayan Tolstoy, daha sonra asillerin arasında yaşamaktan sıkılarak, savaşa katılmış ve ilk eserini bu dönemde vermiştir. Kırım Savaşı’nda yer alan Tolstoy, ilk eseri olan Çocukluk’u da işte bu sırada ortaya çıkmıştır. Eleştirmenlerin tam not verdiği eserin yazarının Tolstoy olduğu öğrenilince, derginin yetkilisi Nikolay Nekrasov yazara hak ettiği ücreti vermiş ve böylece 23 yaşında meşhur yazarlar arasına katılmayı başarmıştır Rus edebiyatçı.

Birkaç yılını savaş alanlarında geçirdikten sonra evine geri dönen Tolstoy hayatının pek çok döneminde bunalıma girmiş ve zor günler geçirmiştir. Her zaman bir şeylerin eksikliğini hisseden Rus yazar, Sofya’yla evlendikten sonra huzuru bulmuş ya da bulduğunu düşünmüştür ve evliliğinin ilk yıllarında Savaş ve Barış ile Anna Karenina isimli başyapıtlarını tamamlamıştır. Fakat eksikliğini duyduğu şeyi aramaktan hiçbir zaman vazgeçmemiş hatta bu arayışına hayatının son günlerinde bile devam etmiştir.

Yaşarken ünlü olan nadir yazarlardan Tolstoy’un ölümü üzerine pek çok farklı şey söylenmiştir. O kimilerine göre öleceğini anlayıp evini terk etmiş, kimilerine göre ise karısının dırdırına daha fazla dayanamayıp kendini sokaklara atmıştır. Ama her halukarda Tolstoy, ölüm yolculuğuna bir nevi kaçış amacıyla çıkmış. Neredeyse hayatı boyunca özlem duyduğu sade yaşama kavuşmak için 28 Ekim 1910’da sabahın beşinde gizlice evden kaçmıştır. Basit bir yaşam arzusunda olan Tolstoy, evden kaçtıktan sonra soğuk algınlığına yakalanmış ve durumunun kötüleşmesi üzerine ailesi nerede olduğundan haberdar olmuş ve evine dönmek zorunda kalmıştır. İyileşmesi için tüm sevenleri günlerce beklemiş ancak Tolstoy, 20 Kasım 1910’da hayata gözlerini yummuştur.

Dünya edebiyatında önemli bir yeri olan 19. yüzyıl yazarı, gençlik yıllarında eline aldığı kalemi neredeyse hayatının son gününe kadar bırakmamış, Lev Nikolayeviç Tolstoy’un değişmeyen tek tutkusu yazmak olmuştur. Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş, İnsan Ne ile Yaşar, Hacı Murat, Hazin Bir Evliliğin Romanı, Çocukluk-Delikanlılık-Gençlik, Karanlığın Gücü, Kazaklar, Aile Mutluluğu, Krautzer Sonat, Baskın, Üç Ölüm, İtiraflarım, Ivan İlyiç’in Ölümü, Sergi Baba, Efendi ile Uşağı, Hazin Bir Evliliğin Romanı, İki Yaşlı Adam, Erik Çekirdeği…

Asla unutmayın ki önemli olan tek an ‘şimdi’ dir. En önemli an şu andır. Çünkü geçmişe ve geleceğe sözümüz geçmez. İnsana en gerekli olan kişi ise o an yanında olan kişidir. Çünkü kimin kime ihtiyacı olacağı hiçbir zaman bilinmez. İnsanın en önemli uğraşı ise o an yanındaki kişiye yapacağı iyiliktir. Çünkü, insanın yeryüzüne gönderiliş amacı budur.

                                                                                                                                                             -İNSAN NE İLE YAŞAR-

Yapılması gereken tek şey hedefe doğru inatla yürümek, o zaman hedefime ulaşırım.

-ANNA KARENİNA-

Bu sonsuz gökyüzünden başka her şey boş ve sahte!

-SAVAŞ VE BARIŞ-