Skip to main content

Ursula Kroeber Le Guin (d. 21 Ekim 1929 – ö. 22.01.2018) ABD’li yazar. Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilen Le Guin, bu alanlardaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulunmuştur. İlk romanı 1966 yılında yayımlanan Le Guin’in eserlerinde ağırlıklı olarak Jung’un, taoizimin, varoluşçuluğun ve yunan mitolojisinin etkileri görülmektedir. Yazar, başta Hugo ve Nebula olmak üzere pek çok ödülün sahibidir.

Bilimkurgu türünde yazmaya 1960’li yıllarda başladı. İlk öyküsü 1962’de yayımlandı. Pek çok üniversitede ders verdi, çeviri, derleme ve makaleleri yayımladı. Le Guin, 1969’da yazmış olduğu “Кaranlığın Sol Eli” adlı romanıyla bilim kurgu dünyasının iki büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldıktan sonra ün kazanmıştır. Ayrıca, 1974’te yazmış olduğu ütopik bilimkurgu romanı Mülksüzler ile 1975’de yine Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır. Bilimkurgu ve fantastik kurgunun yanı sıra şiir ve çocuk kitaρları da bulunmaktadır.

LeGuin, teknolojik gelişmeleɾin değil, politika, toplumbilim ve psikolojinin öne çıktığı ve alteɾnatif toplum biςimleɾinin soɾgulandığı bilimkuɾgu yaklaşımının en önemli temsilcileɾindendiɾ. Temel feminist teoɾeme oldukça hakim olan Le Guin yazılaɾında teoɾisini gizlice veɾeɾek eɾkek okuɾu ɾahatsız etmez ve teoɾiyi okuyucuya gizlice zeɾk edeɾ.

 

“Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.”

Ursula K. Le Guin

“Hepimiz uyandıktan sonra hangi ülkenin önce uyanmış olması ne fark eder?”

Ursula K. Le Guin

“Yaşamdan korkuyorum.Herhangi bir mutluluk çok basit geliyor.Yine de her şeyin,bu mutluluk arayışının,bu acı korkusunun tümüyle bir yanlış anlama olup olmadığını merak ediyorum..Ondan korkmak veya kaçmak yerine onun..İçinden geçebilse,aşabilse.Arkasında bir şey var.Acı çeken şey benlik;benliğin ise yok olduğu bir yer var.Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum.Ama gerçekliğin,rahatlık ve mutlulukta görmediğim ,acıda gördüğüm gerçeğin,acının gerçekliğinin acı olmadığına inanıyorum.Eğer içinden geçebilirsen.Eğer sonuna kadar dayanabilirsen.”

Ursula K. Le Guin

 

Eserleri: Yerdeniz Dizisi, Öteki Rüzgar, Tehanu, En Uzak Sahil, Atuan Mezarları, İpek, Batı Sahili Yıkıkları, Marifetler, Sesler, Güçler, Uçuştan Uçuşa, Başka Bir Yer, Hep Yuvaya DÖnmek, Bağışlanmanın Dört Yolu, Kadınlar-Rüyalar-Ejderhalar, Dünyaya Orman Denir, Rocannon’un Dünyası, Her Yerden Çok Uzakta, Başlama Yeri, Balıkçıl Gözü, Hayaller Şehri, Karanlığın Sol Eli, Atmaca Türküsü, Gülün Günlüğü, Mülksüzler, Sürgün Gezegeni, Kanatlı Kediler Masalı, İçdeniz Balıkçısı, Lavinia, Malafrena, Dünyanın Doğum Günü…