Skip to main content
Uluslararası atıf indeksi olan Academindex7 Ocak 2023 tarihine kadar deneme erişimi ile üniversitemizin kullanımına sunulmuştur.
Academindex’ te sağlık, fen ve sosyal bilimler alanlarında dünyanın farklı coğrafyalarından 3500’den fazla dergide ve 1 milyondan fazla makalede atıf, yazar, makale, anahtar kelime, konu ve kaynakça taraması yapılabilmektedir.  
Üyelik için; “üye ol” bölümünden kurumsal mail adresinizi (…….@beykoz.edu.tr uzantılı mail adresinizi) kullanarak bir kullanıcı kaydı oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
Erişim linki: www.academindex.com
Siz değerli kullanıcılarımıza duyurulur.
Sorun ve sorularınız için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Turcademy veri tabanında yer alan tüm koleksiyonlar 25.11.2022 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

Bu platformdan faydalanabilmek için, kampüs içerisinde internet bağlantısı kurmanız ve @beykoz.edu.tr ya da @ogrenci.beykoz.edu.tr uzantılı kurumsal mail adresleriniz üzerinden kayıt oluşturarak giriş yapmanız gerekecektir.

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.

Türkiye’deki 20 yayınevinin yayınlamış olduğu farklı alanlarda 10.000’in üzerinde Türkçe akademik kitap Turcademy veri tabanı üzerinden kullanıma sunulmaktadır. Turcademy veri tabanı bünyesinde Sosyal ve Beşeri Bilimler, Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Güzel Sanatlar, Hukuk ve Kültür Koleksiyonları içerisinde ders kitabı, akademik kitap niteliğindeki binlerce Türkçe kitap kullanıcılar ile buluşturuluyor.

Erişim Adresiwww.turcademy.com

Eğitim Videosuhttps://www.youtube.com/watch?v=mRGzEDfpE70&t=139s

Erişim Bitiş Tarihi25.11.2022

Sorun ve sorularınız için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Cambridge University Press Veritabanı; 30 Kasım tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

TIP, Mühendislik, Fizik, Sosyal Bilimler, Matematik, Psikoloji ve daha bir çok konu başlığında büyük bir
bilimsel yayın içermektedir.

Yaklaşık olarak;

 • Cambridge Journals Online dergi paketine erişim -450’den fazla hakemli bilimsel dergi,
 • Cambridge University Press elektronik kitapları – 44,000 kitaba tam metin erişim,

kaynak bulunmaktadır. Tüm yayınların PDF’ine erişim sağlayabilirsiniz.

İlgili kullanıcılarımıza duyurulur.

Erişim Linki: – https://www.cambridge.org/core/

Sorun ve sorularınız için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce hukuk terimleri tercümesinde “profesyoneller için, profesyoneller tarafından” hizmet verme idealiyle yola çıkan, Türkiye’ nin ilk İngilizce-Türkçe, Türkçe- İngilizce tam kapsamlı hukuk terimleri veri tabanı LEGALING 15 Kasım 2021 tarihine kadar Üniversitemiz mensuplarının deneme erişimine açılmıştır. Kampüs içerisinden doğrudan, kampüs dışından Proxy kurulumuyla erişim sağlayabilirsiniz.

LEGALING;

 • Legaling ekibi 20′ yi aşkın uzman hukukçu, danışman kurulu ve yazılımcıdan oluşmaktadır.
 • 35.000 kavram çiftini aşkın hacimdeki mevcuttaki veri tabanına her hafta 500’ü aşkın kavram çifti eklenmektedir.
 • Veri tabanına eklenecek kavramlar kullanıcıların aramaları önceliklendirilerek belirlenmektedir.
 • Her kavramın cümle içerisinde kullanımını gösteren örnek cümleler yer almaktadır.
 • Çeviri yapılırken oluşabilecek hataların önüne geçebilmek için gereken yerlerde detaylı açıklamalar eklenmektedir.

Erişim Linki: https://academic.legaling.net/

Erişim hakkında detaylı bilgiyi Erişim Kılavuzu’nda bulabilirsiniz. Deneme hesabına erişim için hesap açmak veya kullanıcı girişi yapmak gerekmemektedir. Ayrıca ilgili tüm kullanıcılar için Legaling ekibi tarafından 4 Kasım 2021 tarihinde Legaling erişimi ve kullanımı hakkında çevrimiçi eğitim düzenleyecektir!

Konu: Legaling Kullanıcı Eğitimi

Toplantı tarihi: 4 Kasım 2021 | 12.40

Zoom Toplantısına Katılın : https://zoom.us/j/2031352938/

Meeting ID: 203 135 2938

Online dil öğrenme aracı olan Rosetta Stone Veritabanı 15 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

İçeriği ve Hakkında:

Bir çok bağımsız kuruluş tarafından en iyi dil öğrenme aracı olarak seçilmiş olup, kullanıcıya dili klasik yollarla değil, ana dili öğrenirken kullanılan doğal yöntemlerle geliştirilen, patentli ve ödüllü Dynamic Immersion yaklaşımıyla öğretir. Bu özelliğiyle diğer tüm dil öğrenme araçlarından ayrılır.

İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.

Kayıt oluştururken kurumsal mail adresiniz üzerinden kendi kullanıcı hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir.

Erişim linki: https://bit.ly/rosettadeneme

Sorun ve sorularınız için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Engineering Source veritabanı 1 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

Mühendisler, mühendislik disiplinlerindeki öğrenciler, araştırmacılar ve profesyoneller için hazırlanan Engineering Source, 1.500’den fazlası tam metin olmak üzere toplamda 3.000’den fazla yayını indeksleyen, mühendislik alanları için tasarlanmış birincil tam metin veri tabanıdır. Bilişim sistemleri, biyomühendislik ve bilgisayar, enerji sistemleri;
çevre, elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makina, petrol ve doğal gaz mühendisliği ve temel mühendislik ile ilgili tüm alanları eksiksiz olarak kapsayan bu otorite veri tabanının seçkin içeriği, American Society of Civil Engineers, Elsevier Science, John Wiley & Sons, Inc., Springer Science & Business Media, Oxford University Press ve Wiley – Blackwell gibi birçok lider yayıncıdan derlenmiştir. Engineering Source ayrıca Inspec, Ei Compendex ve GeoRef gibi temel mühendislik indeklerindeki yüzlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır:

 Inspec mühendislik indeksinde yer alan 500+ dergi için tam metin erişim
 EI Compendex indeksinde yer alan 550+ dergi için tam metin erişim
 GeoRef indeksinde yer alan yaklaşık 200+ dergi için tam metin erişim

Öne çıkan dergilerden bazıları: Advanced Robotics, Advances in Structural Engineering, Communications of the ACM, International Journal of Quantum Chemistry, Journal of Engineering Design, Journal of Engineering Education, Journal of the ACM, Planning Perspectives, Process Safety & Environmental Protection: Part B, Quality Engineering, Scientific American.

Erişim İçin: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=egs

Uzaktan erişim için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Türkçe içerikli bir elektronik kitap veri tabanı olan Hiperkitap, 1 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.  Hiperkitap; akademisyenlerin, bilim insanlarının ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişimini gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş “Türkiye’nin İlk Online Kütüphanesi” dir. Türkiye’deki 350 yayınevinin 24.000’den fazla e-kitabı Hiperkitap veri tabanı içinde yer almaktadır. E-kitaplar, Android ve IOS işletim sistemli mobil cihazlara ödünç alınabilmektedir.

Erişim İçin: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011tww

Uzaktan erişim için Kütüphane ve Dokümantasyon Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Sayısal  Kitap veri tabanı aşağıdaki link üzerinden 21 Şubat 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

İçeriğinde Alis, Alef, Ankara Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat, Bulut, Ceres, Evrensel, Edebi Şeyler, Ege Yayınları, Ege Üniversitesi, Galeri Nev, Gerlach Press, Gita Yayınları, Günışığı, Homer Yayınevi, İzmir BB yayınları, İzmir BB Akdeniz Akademisi yayınları, İş Bankası, Kaynak Yayınları, Kelime, Kırmızı Kedi, Literatür, Logos, Maya, Nesin Yayınevi, Notos, Öteki, Ötüken Neşriyat, Pusula, Sadberk Hanım Müzesi, Selenge, Sis Yayınları, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Tekir, Terakki Vakfı Okulları, Tudem, Varlık, Yapı Kredi Yayınları, Yem Yayınevi, Yordam Kitap, Zoe gibi seçkin yayınevlerinin elektronik kitapları bulunmaktadır.

Akbank Sanat Yayınları, ART Unlimited Sanat Dergisi, Kültürel Mirası Koruma Derneği Yayınları, Bikepedia Dergisi, Keçi Dergisi, Tarih ve Teknoloji Dergisi ve  Tema Vakfı e-kitapları da açık erişim olarak kullanıma sunulmuştur.

Notos dergisinin tüm sayıları, Varlık Dergisi, Bilim ve Ütopya, Sinefilozofi Dergisi, Duvar dergisi, Cogito, Kitap-lık, Toplumsal Tarih, Öykü Gazetesi ve Terakki Vakfı Okulları’nın dergileri de platformumuzda mevcuttur.

Erişim için: http://www.sayisalkitap.com

 

 

Infobase isimli video ve e-dergi içerikli 4 veritabanı 13 Kasım 2020 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

 1. Films on Demand içinde bulunan 165,545 segmentten oluşan 29 bine yakın videoyu sınırsız bir şekilde sunmaktadır.

     Erişim linki: https://fod.infobase.com/nd_Home.aspx

 

 1. Health Reference Center altında bulunan kitap ve dergilerden toplam 588,727 makaleye erişim sağlar. Vücut sistemleri, güncel sağlık sorunları, önemli hastalıklar ve koşullar, tedaviler ve prosedürlerin yanı sıra sağlık ve beslenme konularında kapsamlı bir içerik sağlar.

       Erişim linki: https://online.infobase.com/HRC/Browse/Product/11

 

 1. World News Digest, 1940’tan itibaren tarihi içeriklerle birlikte dünyaya dair güncel olayları öne çıkarır; kapsamlı tarihsel video çekimlerine kolay erişim sağlar. Ayrıca NewsEdge aracılığıyla, çoğu uluslararası kaynaklardan gelen güncel gazete başyazılarını içeren haber bülteni de sunmaktadır. Kullanıcılar ülke, önemli kişi ve konulara göre taramalarını kolayca yaparak diledikleri içeriğe anında erişebilmekteler.

      Erişim linki: https://wnd.infobase.com/

 

 1. Writer’s Reference Center: Writer’s Reference Center, kullanıcılara etkili bir şekilde makale yazmak ve araştırma yapmak için gerekli tüm araçları tek noktadan elverişli bir şekilde sağlar. Yazma ve dilbilgisi mekaniğinden stil ve araştırmaya kadar, bu vazgeçilmez kaynak, kaliteli yazı yazmanın temellerini kapsamlı bir şekilde sunar ve iyi bir makale yazmak için bir kılavuz sağlar.

      Erişim linkihttps://fofweb.infobase.com/wrc/default.aspx

Legalbank veri tabanı 30 Kasım 2020 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

Online kütüphaneden telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları

(450 +) ve 12 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (650 +) tüm sayılarının basılı ile birebir

aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Legalbank’tan içtihata (2.000.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (43.000 +)

 (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (23.000 +) ,

 dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

 

400’den fazla hakemli akademik dergi içermekte olan De Gruyter Dergi koleksiyonu 30 Kasım 2020 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

De Gruyter Dergi Koleksiyonuna buradan erişebilirsiniz.

2020 yılı Clarivate Analytics Dergi Atıf Raporunda yer alan dergilerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

De Gruyter dergi koleksiyonu bilimsel dernek ve kurumlarla birlikte basılmakta olan pek çok dergi içermekte olup bu dernek ve kurumlardan bazıları:

 • International Union of Pure and Applied Chemistry
 • Mineralogical Society of America
 • Society for Biochemistry and Molecular Biology
 • Mineralogical Society of Great Britain and Ireland
 • American Energy Society
 • German Mathematical Society
 • European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine
 • European Optical Society
 • International Federation of Library Associations and  Institutions
 • Societas Linguistica Europaea

 Clarivate Analytics tarafından son yayınlanan Dergi Atıf Raporunda toplamda 114 dergi yer almaktadır. Önemli dergilerden bazıları:

 • Theoretical Linguistics: rank 1/187 in Linguistics
 • Clinical Chemistry and Laboratory Medicine : rank 5/29 in Medical Laboratory Technology
 • Reviews in Mineralogy & Geochemistry: rank 1/30 in Mineralogy and 4/85 in Geochemistry & Geophysics
 • Advances in Nonlinear Analysis: rank 11/324 in Mathematics and 21/260 in Applied Mathematics
 • Holzforschung: rank 4/21 in Materials Science, Paper & Wood and 24/68 in Forestry
 • Fractional Calculus and Applied Analysis: rank 7/324 in Mathematics, 12/260 in Applied Mathematics and 14/106 in Mathematics, Interdisciplinary Applications
 • Journal of Numerical Mathematics: rank 6/324 in Mathematics and 11/260 in Applied Mathematics
 • Nanophotonics: rank 7/97 in Optics, 18/154 in Applied Physics, 22/103 in Nanoscience & Nanotechnology and 44/314 in Materials Science
 • Corpus Linguistics and Linguistic Theory: rank 15/187 in Linguistics
 • Reviews in Chemical Engineering: rank 20/143 in Chemical Engineering

De Gruyter Platformu Kullanım Kılavuzu:  https://www.degruyter.com/fileasset/craft/media/userguides/ebooks_ejournals_userguide_en.pdf